ortoped4u.co.il

אורטופדיה ילדים- כיצד מתמודדים עם כאבי גב ילדיםהתחום של אורטופדיית ילדים מתבסס על שלוש רגליים, פגמים מולדים, התפתחות פיזית, וטראומות מפציעות. כל רגל מפשיעה על האופן בו הילד יתפתח בעתיד


אורטוטפדיית ילדים
אורטופדיה ילדים היא תת התמחות צעירה יחסית, אך למרות זאת גדולה ומכובדת. אורטופדיה ילדים נבדלת משאר מקצועות האורטופדיה משתי סיבות עיקריות.

ראשית, מבנה מערכת השלד של ילדים בגדילה שונה משמעותית ממבנה השלד של מבוגר, ולכן המחלות שנכנסות תחת המטריה של אורטופ
דיה ילדים שונות ודורשות התייחסות מיוחדת.

שנית, אורטופדיה ילדים מתמודדת עם אוכלוסיה חסרת ישע יותר והדורשת גישה טיפולית שונה. אורטופדיה ילדים מתעסקת בשברים בילדים (שנפוצים יותר, ולעיתים קשים יותר לתיקון מאשר במבוגרים), וכן בתיקון פגמים מולדים קשים של מערכת השלד (דיסטורציות של הגפיים, קיפוסקוליוזיס ועוד). 

טראומה אצל עקב פציעות
בניגוד למשמעות הנפוצה של המילה "טראומה" בעברית היום יומית, ברפואה הקלאסית הכוונה היא לטראומה גופנית, שהיא לפי הגדרתה "פציעה כתוצאה מתנועה". דוגמאות לטראומה כוללות פציעה מחפצים (חדים או כהים), נפילות, תאונות דרכים וכדומה.

כפי שוודאי הבנתם, מדובר בסוג פציעות הנפוץ למדי בקרב מטופלי אורטופדיה ילדים. למעשה, פגיעות טראומטיות בילדים הן סיבת המוות והנכות המובילות (מלבד הסיבות המולדות) בגילאים 0-25.
בחזרה לתחום עיסוקה של אורטופדיה ילדים: מרבית הפגיעות הטראומטיות (לפחות הקשות יותר) כוללות פגיעה גם במערכת השלד, ולכן דורשות התייחסות של אורטופד. ההתייחסות לטראומה במסגרת אורטופדיה ילדים מיוחדת כאמור משתי סיבות.
הסיבה הראשונה היא הירידה בהיענות: קשה לצפות מילדים, במיוחד בגילאים הצעירים יותר, להשמע להוראות הרופאים במלואן ולאורך זמן. כך לדוגמא, במצבים של נקעים או סדקים (הכוונה לשבר קל מאוד בעצם), בהם מספיקה מנוחה והמנעות מפעילות גופנית ללא צורך בקיבוע מיוחד, מספיק להורות לחולה המבוגר להזהר מאוד בתנועה.

במקרה של אורטופדיה ילדים, יבחרו הרופאים לעיתים קרובות לקבעת את האיבר הפגוע, כיוון שקשה להאמין שילד פעיל ובריא בגילאי הגן ימנע מלרוץ במשך שלושה שבועות.
הסיבה השנייה היא גדילה: גדילתם של הילדים תלויה בהשארות "מרווחי גדילה" בקצוות העצמות, כך שהעצם מסוגלת להתרחב ולהתארך.

במקרים של נזק לעצם, לדוגמא בעקבות שבר או אפילו ניתוח לתיקון השבר, יכול להיות ש"מרווחי הגדילה" הללו, או בשמם המקצועי לוחיות הגדילה, יעברו נזק בלתי הפיך, שיכול לגרום לחוסר סימטריה בגדילה או עצירת גדילה מוקדמת. אי לך הגישה של אורטופדיה ילדים היא הרבה יותר שמרנית בכל הקשור לתיקון שברים באזור לוחיות הגדילה.

פגמים מולדים
אמנם מדובר בבעיה נפוצה הרבה פחות, אך קשה פי כמה. מרבית הפגמים הקשים במערכת השלד שרואים במסגרת אורטופדיה ילדים הם מולדים, ממגוון רחב של סיבות: החל מפגמים תורשתיים וכלה בבעיות התפתחות תוך רחמית במהלך ההריון.

במהלך השנים פיתחה אורטופדיה ילדים מגוון רחב של גישות ניתוחיות לתיקון כמעט כל הפגמים המוכרים. עם זאת, במקרים רבים התיקון יהיה בכוונה לא מלא (לפחות בהתחלה), וזאת בכדי להמנע מפגיעה בלוחיות הגדילה, כפי שהסברנו לעיל.
לסיכום, אורטופדיה ילדים היא מקצוע וורסטילי הנבדל מאוד, הן בתחומי העיסוק והן בפרוצדורות הטיפוליות המקובלות בו, משאר תחומי האורטופדיה והכירורגיה.30/04/2010    www.ortoped4u.co.il
פורום אורטופדים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר ortoped4u.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2019 ortoped4u.co.il כל הזכויות שמורות
אתר אורטופדים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מהתחום של אורטופדיה
מחפשים אורטופד לילד? תשאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם אורטופדים מובילים ומומלצים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!