סכרת ברגל היא סיבוך נפוץ ורציני של סכרת, המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. היא מתרחשת עקב שילוב של רמות סוכר גבוהות בדם, זרימת דם ירודה, ונזק עצבי, מה שמוביל לכיבים ברגל, זיהומים, ואפילו קטיעות.

הבנת הסיבות, הסימפטומים, הטיפול והמניעה של סכרת ברגל היא חיונית עבור אלה המתמודדים עם סכרת כדי למנוע ולנהל מצב זה ביעילות. במאמר זה, נחקור בפירוט את ההיבטים השונים של כף רגל סכרתית, כולל הסיבות שלה, הסימפטומים, גורמי הסיכון, האבחנה, טיפול, מניעה, סיבוכים, ניהול ושינויים באורח החיים. כמו כן, נספק תשובות לכמה מהשאלות הנפוצות ביותר הקשורות לכף רגל סכרתית, מה שיאפשר לקוראים לקבל החלטות מושכלות לגבי בריאותם.

מהי כף רגל סכרתית

כף רגל סכרתית היא סיבוך של סכרת המשפיע על הרגליים. זה קורה בשל רמות גבוהות של סוכר בדם, אשר יכול להזיק לעצבים וכלי הדם בכפות הרגליים, וכתוצאה מכך זרימת דם ירודה ותחושה מופחתת. זה יכול להקשות על אנשים עם סכרת להרגיש כאב, חום, או קר בכפות הרגליים שלהם ולשים לב לכל פציעות או זיהומים. כתוצאה מכך, חתכים קטנים או שלפוחיות עלולים לגרום לבעיות חמורות ברגל, כגון כיבים, זיהומים, ואפילו קטיעות. סכרת ברגל היא דאגה משמעותית לאנשים עם סכרת, וגילוי מוקדם וניהול נכון, יכולים לסייע במניעת סיבוכים רציניים.

סכרת בכף הרגל

בדיקת סוכרת

הגורמים לרגל סכרתית

סכרת ברגל נגרמת על ידי שילוב של גורמים הקשורים לסכרת, כולל:

 

רמות גבוהות של סוכר בדם: רמות גבוהות של גלוקוז בדם יכולות לגרום נזק לעצבים ולכלי הדם בכפות הרגליים, דבר המשפיע על יכולתם לתפקד כראוי.

 

זרימת דם לקויה: סכרת יכולה לגרום לצמצום והקשחת כלי הדם, מה שמוביל לזרימת דם ירודה לרגליים, המקשה על ריפוי פצעים.

 

נזק עצבי: רמות גבוהות של סוכר בדם יכולות לגרום נזק לעצבים בכפות הרגליים, ולגרום לאובדן תחושה או עקצוץ, מה שעלול להוביל לכיבים או זיהומים.

 

גורמים נוספים שיכולים לתרום לכף רגל סכרתית כוללים:

 • עישון
 • רמות כולסטרול גבוהות
 • לחץ דם גבוה
 • השמנת יתר
 • פציעה ברגל או טראומה

 

חשוב לנהל את הסכרת ביעילות כדי למנוע או למזער את הסיכון לפתח סכרת ברגל. זה יכול להיות מושגת על ידי שמירה על שליטה טובה ברמת הסוכר בדם, אימוץ אורח חיים בריא, וחיפוש טיפול רפואי עבור כל בעיות ברגל

סימפטומים של רגל סכרתית

הסימפטומים של כף רגל סכרתית יכולים להשתנות, ולא כולם עשויים לחוות את כלל הסימפטומים. עם זאת, חלק מהתסמינים הנפוצים של כף רגל סכרתית כוללים:

 

 • עקצוץ או חוסר תחושה בכפות הרגליים
 • "שריפה" בכפות הרגליים
 • זיהומים או פצעים שההחלמה מהם איטית מהרגיל
 • כיבים או שלפוחיות על הרגליים
 • יבלות על הרגליים
 • אדמומיות, נפיחות, או חום בכפות הרגליים
 • ריח רע המגיע מהרגליים
 • אובדן שיער על הרגליים
 • שינוי בצורת כף הרגל או יישור הבוהן

 

חשוב לפנות לקבלת טיפול רפואי אם אתם חווים כל אחד מהתסמינים הללו, שכן הם יכולים להצביע על התפתחות של בעיות חמורות בכף הרגל. גילוי מוקדם וטיפול יכולים למנוע סיבוכים ולעזור לנהל את המצב ביעילות.

גורמי סיכון לרגל סכרתית

ישנם מספר גורמי סיכון המגבירים את הסבירות לפתח רגל סכרתית, כולל:

 

רמות סוכר גבוהות בדם: רמות גבוהות של סוכר בדם יכולות לגרום נזק לעצבים ולכלי הדם בכפות הרגליים, מה שמגביר את הסיכון לפתח בעיות ברגל.

 

לחץ דם גבוה: לחץ דם גבוה בלתי נשלט יכול להוביל למחזור דם גרוע, מה שמקשה על הפצעים להחלים.

 

רמות כולסטרול גבוהות: רמות גבוהות של כולסטרול יכולות לגרום לפגיעה בכלי הדם, מה שמפחית את זרימת הדם לרגליים.

 

עישון: עישון יכול להזיק לכלי הדם, להפחית את זרימת הדם לרגליים ולהגדיל את הסיכון לזיהומים.

 

השמנת יתר: עודף משקל או השמנת יתר יכול לשים לחץ נוסף על הרגליים, להגדיל את הסיכון לפתח בעיות ברגל.

 

גורמי סיכון אחרים שיכולים לתרום לכף רגל סכרתית כוללים:

 • גיל מתקדם
 • מין (לגברים יש סיכוי גבוה יותר לפתח סכרת מאשר לנשים)
 • היסטוריה משפחתית של בעיות רגליים
 • היגיינת רגליים לקויה
 • מומים ברגל או פציעות

 

חשוב לנהל את גורמי הסיכון הללו ביעילות כדי למנוע או למזער את הסיכון לפתח רגל סכרתית. זה יכול להיות מושגת על ידי אימוץ אורח חיים בריא, ניהול סכרת ביעילות, וחיפוש טיפול רפואי עבור כל בעיות רגל.

בדיקת כף רגל

בדיקת רגישות בכף הרגל

אבחון של רגל סכרתית

אבחון כף רגל סכרתית בדרך כלל כרוך בבדיקה גופנית של הרגליים על ידי רופא, יחד עם סקירה של ההיסטוריה הרפואית של המטופל ותסמינים. הספק עשוי גם לבצע את הבדיקות הבאות כדי לאשר את האבחנה:

 

בדיקות לתפקוד עצבי: בדיקות אלה מעמידות את רגישות הרגליים ומגלות כל נזק עצבי שעלול להיות נוכח.

 

בדיקות הדמיה: בדיקות הדמיה כגון צילומי רנטגן, סריקות CT או סריקות MRI עשויות להיעשות כדי לבדוק זיהומים בעצמות או מורסות.

 

בדיקות דם: בדיקות דם ניתן לעשות כדי לבדוק זיהומים כדי לפקח על רמות הסוכר בדם.

 

ביופסיה: במקרים נדירים, ניתן לקחת ביופסיה של הרקמה המושפעת כדי לזהות את סוג הזיהום הקיים.

 

אבחון מוקדם של סכרת ברגל הוא קריטי כדי למנוע סיבוכים, ומומלץ כי אנשים עם סכרת יש בדיקות רגל רגילות על ידי ספק שירותי הבריאות כדי לזהות בעיות מוקדם. חשוב לפנות לטיפול רפואי אם אתם חווים תסמינים כלשהם של כף רגל סכרתית, שכן טיפול מוקדם יכול למנוע סיבוכים רציניים.

טיפול ברגל סכרתיות

הטיפול ברגל סכרתית תלוי בחומרת המצב ויכול לכלול שילוב של הדברים הבאים:

 

טיפול בפצע: טיפול נכון בפצע חיוני למניעת זיהומים ולקידום ריפוי. זה עשוי להיות כרוך ניקוי הפצע, הסרת רקמות מתות, החלת תחבושות או תרופות כדי לקדם ריפוי.

 

אנטיביוטיקה: אנטיביוטיקה עשויה להיות prescribed לטיפול או למנוע זיהומים שיכולים להתרחש ברגליים של אנשים עם סכרת.

 

ניתוח: ניתוח עשוי להיות נחוץ כדי להסיר רקמות מתות, לנקז מורסות, או לקטוע בוהן או רגל במקרים חמורים.

 

טיפול בחמצן היפרברי: טיפול זה כרוך בנשימת חמצן טהור בתא בלחץ, אשר יכול לקדם ריפוי פצעים ולהפחית את הסיכון לזיהום.

 

נעליים המונעות: שימוש בנעליים מיוחדות יכול לסייע במניעת פציעות ברגליים ובקידום הריפוי.

 

כמו כן, חיוני לנהל את הסכרת ביעילות ולשמור על היגיינת כף הרגל הטובה כדי למנוע או למזער את הסיכון לפתח סכרת. חיפוש טיפול רפואי עבור כל בעיות כף הרגל ודבקות בתוכנית הטיפול שנקבע הוא קריטי כדי למנוע סיבוכים רציניים.

מניעת רגל סכרתית

מניעת סכרת ברגל היא חיונית עבור אנשים עם סכרת כדי לשמור על רגליים בריאות ולמנוע סיבוכים רציניים. הנה כמה דרכים למנוע סכרת:

 

 • בדיקות כף רגל רגילות: בדיקות כף רגל רגילות על ידי רופאים יכולות לעזור לזהות כל בעיות ברגל מוקדם ולמנוע סיבוכים רציניים.
 • שמירה על רמות סוכר טובות בדם: שמירה על רמות הסוכר בדם בטווח בריא יכולה למנוע נזק עצבי ולשפר את זרימת הדם בכפות הרגליים.
 • היגיינת רגליים טובה: שמירה על רגליים נקיות ויבשות יכולה למנוע זיהומים ולקדם ריפוי.
 • נעליים מתאימות: לבישת נעליים מתאימות המספקות תמיכה נאותה וריפוד יכולה למנוע פציעות ברגל.
 • פעילות גופנית סדירה: פעילות גופנית סדירה יכולה לשפר את זרימת הדם ולהפחית את הסיכון לפתח בעיות ברגל.

 

כמו כן, חשוב לנהל גורמי סיכון אחרים כגון לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה ועישון כדי למנוע או למזער את הסיכון לפתח רגל סכרתית. אנשים עם סכרת צריכים לעבוד עם הרופא שלהם כדי לפתח תוכנית אישית למניעת סכרת ברגל, על בסיס הצרכים האישיים שלהם וגורמי הסיכון.

בדיקת סוכרת

בדיקת סוכרת ביתית

שינויים באורח החיים

אימוץ אורח חיים בריא הוא קריטי עבור אנשים עם סכרת כדי למנוע ולנהל סכרת ברגל. הנה כמה שינויים באורח החיים שיכולים לסייע במניעת סכרת:

 

הרגלי אכילה בריאים: תזונה מאוזנת דלת סוכר ועשירה בסיבים, פירות וירקות יכולה לעזור בניהול רמות הסוכר בדם ולהפחית את הסיכון לפתח בעיות ברגל.

 

הפסקת עישון: הפסקת עישון יכולה לשפר את זרימת הדם ולהפחית את הסיכון לפתח בעיות ברגל.

 

הפגת מתחים: מתח יכול להשפיע על רמות הסוכר בדם, וניהול מתח באמצעות פעילויות כגון מדיטציה, יוגה, או פעילות גופנית יכול לעזור למנוע בעיות ברגל.

 

פעילות גופנית סדירה: פעילות גופנית סדירה, כמו הליכה או שחייה, יכולה לשפר את זרימת הדם ולהפחית את הסיכון לפתח בעיות ברגל.

 

שינה מספקת: שינה מספקת חיונית לבריאות הכללית, כולל שמירה על רגליים בריאות.

 

אנשים עם סכרת צריכים לעבוד עם הרופא שלהם כדי לפתח תוכנית אישית לניהול מצבם, כולל שינויים באורח החיים שיכולים לעזור במניעת סכרת ברגל. על ידי אימוץ אורח חיים בריא וניהול יעיל של סכרת, אנשים עם סכרת יכולים להפחית את הסיכון לפתח בעיות ברגל ולשמור על רגליים בריאות.

סיכום

כף רגל סכרתית היא סיבוך רציני של סכרת שיכול להוביל לבעיות רגל חמורות, כולל כיבים, זיהומים, קטיעות. עם זאת, עם גילוי מוקדם וניהול נכון של סיבוכים אלה מגדיל את הסיכוי למנוע זאת. הבנת הסיבות, הסימפטומים, הטיפול והמניעה של סכרת ברגל היא חיונית עבור אנשים עם סכרת, כדי לשמור על רגליים בריאות ולמנוע סיבוכים רציניים.

 

ניהול יעיל של סכרת באמצעות שינויים באורח החיים הבריא, בדיקות כף הרגל הרגילות, ודבקות בתוכניות טיפול שנקבעו יכולים למנוע או למזער את הסיכון לפתח כף רגל סכרתית. כמו כן, חשוב לנהל גורמי סיכון אחרים כגון לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה ועישון כדי למנוע או למזער את הסיכון לפתח רגל סכרתית.

 

אם אתם חווים תסמינים כלשהם של כף רגל סכרתית, חפשו טיפול רפואי באופן מיידי כדי למנוע סיבוכים רציניים. עם גישה עניינית לניהול סכרת ובריאות כף הרגל, אנשים עם סכרת יכולים לשמור על רגליים בריאות ולחיות חיים מלאים ופעילים.

ד"ר קונסטנטין חרמוב אורתופד פרטי מומחה ומנתח כף רגל וקרסול
ד״ר קונסטנטין חרמוב
אורתופד פרטי מומחה ומנתח כף רגל וקרסול

מנהל מקצועי פורום אורטופדים

ד"ר חרמוב מתמחה במחלות כף רגל וקרסול ובטיפול מתקדם בבעיות אורתופדיות שונות , לרבות: 1. ניתוחים זעיר פולשניים – המאפשרים ביצוע פעולות נרחבות באמצעות חתכים זעירים בלבד והחלמה קלה יותר בהשוואה לניתוחים בשיטה הפתוחה 2. טיפולים לא-ניתוחיים מתקדמים לדלקות וכאבים כרוניים התאמת טיפולים שמרניים 3. כתיבת חוות דעת רפואית