enter-article אביזרים אורטופדיים –כל מה שצריך לדעת עליהם - אורטופד בשבילך
אורטופדים » מאמרים וחדשות » אביזרים אורטופדיים –כל מה שצריך לדעת עליהם

אביזרים אורטופדיים –כל מה שצריך לדעת עליהם

מצעירים ועד קשישים , אביזרי אורטופדיה נמצאים בשימוש כולם. ערכנו עבורכם סקירה של אביזרים נפוצים


מדי שנה מקציבה כנסת ישראל עשרות מיליוני שקלים לרכישת אביזרים אורטופדיים עבור אנשים עם מוגבלויות פיזיות אשר נזקקים להם. תקציב זה שעומד בשנים האחרונות על יותר מ60 מיליון שקל, מיועד לעוזר לאוכלוסייה עם מוגבלויות פיזיות לרכוש מוצרים אלו בזול או לקבל אותם חינם.

בשנים האחרונות חלה עלייה בכמות האנשים הנזקקים לאיבזרי שיקום וכן לאנשים שזקוקים לעזרה ברכישתם. הסיבות לכך הן: עלייה בתחלואה שדורשת איבזרי שיקום, הזדקנות, העלייה במודעות לצורך באביזרי שיקום, ועלייה בכמות הנפגעים מתאונות דרכים.

כיצד זוכים בתמיכה ממשלתית

התמיכה של המדינה באוכלוסיית הנזקקים מתחלקת לשתיים, החלק הראשון נעשה במסגרת חוק ביטוח ממלאכתי אשר כל אזרח מחויב לעשות באמצעות קופת חולים, החלק השני מתבצע באמצעות סל שהמדינה מעניקה באמצעות משרד הבריאות. על מנת להנאות מסבסוד ברכישת אביזרי שיקום, אזי שעל המטופל להוכיח את הצורך שלו באיבזרים אלו. הוא יכול לעשות זאת באמצעות הפנייה של אורטופד יד , גב או אחר , פיזיותרפיסט ועובד סוציאלי.  על מנת לקבל את האישור עובר המטופל דרך ועדה של משרד הבריאות אשר מפקחת על סבסוד אביזרי שיקום. מדי שנה מטפלת הועדה ביותר מ15 אלף פניות ומספקת קרוב ל9 אלף מכשירים. הועדה גם מעניקה החזרים כספיים עבור רכישת אביזרי שיקום.

הסיבה שמדינת ישראל דואגת לסבסד תמיכה זו היא כפולה, ראשית, אותם אנשים שנזקקים לאביזרי שיקום אלו, ברובם לא יכולים להרשות לעצמם את רכישתם ללא סבסוד. מחירם בשוק יכול להגיע למאות שקלים (ויש להזכיר שצריך מעת לעת להחליפם כתוצאה מבלאי), מחיר יקר עבור כל אדם. שנית, אביזרים אלו, לא רק שמשפרים במעט את מצבם הפיזי של אותם אנשים אלא גם מאפשר להם לעבוד ולהנאות מאיכות חיים סבירה, מה שלטווח ארוך יקל על המדינה מבחינה כלכלית וחברתית.

אביזרים אורטופדיים נפוצים

אביזרי שיקום להם ניתנת רוב התמיכה הממשלתית כוללים, פרוטזות, בתי גדם, מכשירים ליישור, נעליים לחולי סכרת. להלן סקירה קצרה שלח של אביזרים אלו:

מכשיר ליישור- מדובר במכשיר שמיועד לאפשר לילדים שנולדים עם מום קלאב פוט, מום שמונע מהרגל להיות ישרה, ללכת בצורה ישרה. מדובר במוט ברזל עם אפשרויות כיונון שונות שמאפשרות שלוחצות על הרגל ומיישרות אותה.

פרוטזות- מדובר ברגל תותבת שבא במקום רגל שנקטעה. היא יכולה להיות מהקרסול מטה , מהברך מטה או מהירכיים מטה. פרוטזה בדרך כלל נבנית בנויה מסיליקון שמונע שפשופים, משפר את זרימת מחזור הדם והינו נוח יותר.

בתי גדם-בתי גדם הינם תחליף לידיים שנקטעו. הם משתלבים בגדם היד, ועליהם ניתן להלביש יד תותבת. בתי גדם נעשים מסיליקון או ג'ל, כך נוח יותר להשתמש בהם ואין הדבר פוגע בזרימת הדם.

נעליים לחולי סכרת-  מן הידוע שחולי סכרת סובלים מרגישות קשה ברגליים, ולעיתים קרובות הם סובלים מפצעים ולחצים ברגליים, בחלק מהמקרים מצבים אלו מובילים לצורך בקטיעת כף הרגל. בישראל ישנם יותר מ-500 אלף חולי סכרת שזקוקים לנעליים מיוחדות. נעליים אלו הם בעלי מדרסים עבים, נעליים משוחררות יותר שאינן לוחצות על הרגליים. הנעליים מונעות שפשופים ברגליים ושומרות על היציבות שלהן.

כאן המקום להדגיש, מול אביזרי שיקום אלו שנועדו להקל על חיי אנשים כל העת, ישנם אביזרי שיקום זמניים. מדובר על אביזרי שיקום בהם משתמשים באופן זמני במקרה של נכות זמנית. מדובר לרוב על כסאות גלגלים, קביים, מקלחונים שמתאימים לנכים, מעקות, כיסאות מותאמים, ידיות רחבות, עגלות, מזרונים, מקל הליכה, גגונים למכוניות, מנופים לנשיאת נכים ועוד. אביזרים אלו אשר בהם משתמשים אנשים שעברו תאונות, קשישים במצב קשה, אנשים אחרי אירוע רפואי קשה, ניתן לקבל בעמותת יד שרה בחינם או תמורת תשלום סמלי, כמובן שבסוף השימוש בהם יש להחזיר אותם שלמים.

בישראל פזורים גם מרכזים רבים בהם ניתן לרכוש אביזרי שיקום שונים. קופות החולים בעצמן מפעילות מרכזים שונים או עובדים איתן בשיתוף פעולה. ברגע שאתם מגלים שהינכם זקוקים לאביזר שיקומי, אל תהססו לפנות לקופת החולים ולמשרד הבריאות, על מנת לקבל עזרה כספית ברכישתו.

עוד באותו נושא

טיפול בברכיים – המדריך השלם לברכיים בריאות

טיפול בברכיים – המדריך השלם לברכיים בריאות

מעל ל-60% מבני 50 ומעלה סובלים מכאבי ברכיים אך גם צעירים יותר סובלים או עתידים לסבול עקב שימוש ייתר במפרק הברך אך ניתן לטפל בכאבים אלו במגוון...

עקמת -מה זה ואיך מתמודדים עם זה

עקמת -מה זה ואיך מתמודדים עם זה

תופעה של עקמת מתחילה להופיע כבר בגיל הנעורים ויכולה להשפיע על התפתחות העצמות בגוף והיציבות בהמשך החיים. לכן חשוב לאבחן את התופעה בשלב...

כל מה שצריך לדעת על פריצת דיסק

כל מה שצריך לדעת על פריצת דיסק

יותר משמונים אחוז סובלים בשלב מסוים בחיים מכאבי גב. חלק גדול מהם עלולים לגלות שמדובר בפריצת דיסק אחד הכאבים הנפוצים ביותר לבני האדם...

פריצת דיסק- מה זה ואיך מטפלים בזה

פריצת דיסק- מה זה ואיך מטפלים בזה

ההשפעה של פריצת דיסק הינה קריטית לא רק על הגב אלא גם הצוואר והרגליים. אבחון מוקדם יכול למנוע בעיות קשות בעתיד בעולם הרפואה המודרנית...

כל מה שצריך לדעת על מומחה כף רגל

כל מה שצריך לדעת על מומחה כף רגל

לא צריך להיות ספורטאי כדי להבין שפגיעה בכף הרגל יכולה לשבש את החיים. במאמר זה ננסה להבין מהי המומחיות של אורטופד מומחה כף רגל כף הרגל בלבד,...

string(43) "categoryאביזרים אורטופדיים"