enter-article כל מה שצריך לדעת על מומחה כף רגל - אורטופד בשבילך
אורטופדים » מאמרים וחדשות » כל מה שצריך לדעת על מומחה כף רגל

כל מה שצריך לדעת על מומחה כף רגל


לא צריך להיות ספורטאי כדי להבין שפגיעה בכף הרגל יכולה לשבש את החיים.
במאמר זה ננסה להבין מהי המומחיות של אורטופד מומחה כף רגלכף הרגל בלבד, ללא עצמות ושרירי השוק, מכילה 28 עצמות, מעל ל-30 שרירים שונים, וכן עשרות כלי דם ועצבים חשובים. למעשה, כף הרגל הרבה יותר מורכבת מכפי שהיינו מצפים לראות בכף רגל פשוטה ויחסית לא שימושית כמו שלנו (אולי בזכות אבותינו האבולוציוניים, שכנראה השתמשו בכפות הרגליים לביצוע משימות מורכבות הרבה יותר).

למרות זאת, כף הרגל הוא איבר חשוב ביותר, המשפיע (בין השאר) על יציבתנו, הליכתנו האיתנה והזקופה, יכולתנו לבצע פעולות פיזיות או לחליפין לעמוד לפרקי זמן ארוכים וכו'.


מהי הכשרתו של מומחה כף רגל?

בגלל המורכבות המדהימה של איבר לכאורה "פריפרי" זה, נוצר הצורך לרופא מומחה כף רגל. מומחה כף רגל, או פודיאטר (לא לבלבל עם פדיאטר= רופא ילדים), הוא תחום מומחיות חדש יחסית ברפואה המודרנית, אך עם זאת מפותח למדי.מומחה כף רגל

בארץ, ברוב מדינות ארה"ב ובמדינות נוספות בעולם מומחה כף רגל הוא רופא כללי שהתמחה באורטופדיה, ומאוחר יותר ביצע תת התמחות ברפואת כף רגל.

אם נזכור כי לימודי הרפואה הכללית נמשכים לפחות 7.5 שנים, התמחות כירורגית נמשכת 6 שנים ותתי התמחויות לפחות 3, הרי שמדובר פה בפרק לימודים ארוך למדי.

במקומות מסויימים בעולם (אנגליה, אוסטרליה ואחרים) הופרדו לימודים לתואר מומחה כף רגל מלימודי הרפואה הכללים (בדומה לתהליך שקרה בארץ עם רפואת השיניים), ובמקומות אלה מומחה כף רגל הוא רופא שהוסמך למקצוע זה בלבד, בדרך כלל אחרי 8 או 9 שנות לימוד.

בכל מקרה, וללא תלות במסלול הלימודים הנדרש לקבלת תואר מומחה כף רגל, עיסוקו של מומחה כף רגל בארץ ובעולם דומה. למעשה מדובר בסמכות הרפואית העליונה בכל הקשור לקצה הגפה התחתונה, החל ממפרק הקרסול ודיסטאלית משם. מומחה כף רגל משלב למעשה עקרונות שונים מרפואת העור, רפואה פלאסטית, אורטופדיה, ראומטולוגיה, כלי דם ונוירולוגיה.


מה רשאי מומחה כף רגל לעשות?

כפי שניתן היה אולי להבין, מומחה כף רגל הוא רופא כירורג (מנתח), ולכן מוסמך בין השאר לבצע ניתוחים שונים באזור זה של הגפה התחתונה.

אם אכן מדובר בפגם מקומי בכף הרגל בלבד (עצם דורבן (=בליטה בעצם העקב העלולה לגרום לכאבים בזמן הליכה ועמידה), גידול פטרת עמוק וכו') הניתוחים נעשים בדרך כלל במשרדו של הרופא ובהרדמה מקומית קלה בלבד.


במקרים קשים יותר (קריעת גידים או רצועות, שברים מרוסקים וכו') הניתוחים נעשים בחדר ניתוח, לעיתים אפילו בהרדמה מלאה.


ומה עם תת התמחויות?

למרות שנראה כי מומחה כף רגל הוא תחום צר דיו, הדרישות הגבוהות של הרפואה המודרנית להתמקצועות הצליחו להגיע גם לתחום זה. למעשה, כל מומחה כף רגל, אף כי הוא מוסמך כאמור לטפל בכל מגוון התחלואיים הקשורים לאיבר זה, מתמקצע במיוחד בתחומים מסויימים.

כך לדוגמא מומחה כף רגל מסויים עלול להתמקצע במיוחד בניתוחי שחזור מפרקים, אחר בקשירת ותיקון קרעים ברצועות, ואילו שלישי בתיקון המבנה הגרמי של העצם.


עוד באותו נושא

אביזרים אורטופדיים –כל מה שצריך לדעת עליהם

אביזרים אורטופדיים –כל מה שצריך לדעת עליהם

מצעירים ועד קשישים , אביזרי אורטופדיה נמצאים בשימוש כולם. ערכנו עבורכם סקירה של אביזרים נפוציםמדי שנה מקציבה כנסת ישראל עשרות מיליוני שקלים...

טיפול בברכיים – המדריך השלם לברכיים בריאות

טיפול בברכיים – המדריך השלם לברכיים בריאות

מעל ל-60% מבני 50 ומעלה סובלים מכאבי ברכיים אך גם צעירים יותר סובלים או עתידים לסבול עקב שימוש ייתר במפרק הברך אך ניתן לטפל בכאבים אלו במגוון...

כל מה שצריך לדעת על פריצת דיסק

כל מה שצריך לדעת על פריצת דיסק

יותר משמונים אחוז סובלים בשלב מסוים בחיים מכאבי גב. חלק גדול מהם עלולים לגלות שמדובר בפריצת דיסק אחד הכאבים הנפוצים ביותר לבני האדם...

עקמת -מה זה ואיך מתמודדים עם זה

עקמת -מה זה ואיך מתמודדים עם זה

תופעה של עקמת מתחילה להופיע כבר בגיל הנעורים ויכולה להשפיע על התפתחות העצמות בגוף והיציבות בהמשך החיים. לכן חשוב לאבחן את התופעה בשלב...

פריצת דיסק- מה זה ואיך מטפלים בזה

פריצת דיסק- מה זה ואיך מטפלים בזה

ההשפעה של פריצת דיסק הינה קריטית לא רק על הגב אלא גם הצוואר והרגליים. אבחון מוקדם יכול למנוע בעיות קשות בעתיד בעולם הרפואה המודרנית...

string(59) "פריצת דיסק- מה זה ואיך מטפלים בזה"