enter-article מומחה כף יד - כיצד הוא יכול לעזור לנו? - אורטופד בשבילך
אורטופדים » מאמרים וחדשות » מומחה כף יד - כיצד הוא יכול לעזור לנו?

מומחה כף יד - כיצד הוא יכול לעזור לנו?


כל מי שאי פעם עשה תאונה עם קטנוע או שיחק כדורגל בתור שוער, נאלץ לבקר יותר מפעם אחת אצל מומחה כף יד.
מה הפלא שזו אחת מההתמחויות הארוכות ביותר שיש ברפואה?מומחה כף יד הוא למעשה הסמכות הרפואית העליונה שמטפלת בבעיות ספציפיות הקשורות לחלק כה חשוב זה של הגפה האנושית, החל מפציעות וכלה במחלות כרוניות שונות.

בשורות הבאות נסביר מהוא מומחה כף יד ומדוע חשוב למצא בעל מקצוע שמתמחה בחלק כה קטן ולכאורה לא חיוני לפעילות החיים התקינה.


מומחה כף יד- החשיבותמומחה כף יד

היד, כך אומרים מומחי כף יד, היא נזר הבריאה, ועל אמיתות אמרה זו מעידות כמה וכמה עובדות.

כך לדוגמא, אין אף חלק אחר בגוף שזוכה לאותו יצוג מוחי מבחינת חוש המישוש וכמות המוח שעוסקת בפיענוך ושליטה על התנועות העדינות.

חוקרים רבים מגדירים את היכולות הגלומות ביד האנושית כאחד מאבני הבוחן המבדילות אותנו מיונקים עילאיים אחרים.

עם זאת, כמו כל מערכת מורכבת ועדינה מאוד, גם כף היד האנושית רגישה יותר לפגיעות (חיצוניות ופנימיות).

הייחודיות של המבנה האנטומי של כף היד, כמו גם החשיבות התפקודית האדירה של טיפול נכון ומושלם בפגיעות כף יד, הולידו מומחיות חדשה: מומחה כף יד.


הכשרתו של מומחה כף יד

נכון לכתיבת שורות אלה קיימים בישראל (ולמעשה התמונה ברוב מדינות העולם זהה) שני מסלולים דרכם ניתן להפוך להיות מומחה כף יד. הראשון הוא כתת התמחות של אורטופדיה, והשני הוא כתת התמחות של רפואה פלסטית.

בשני המקרים מדובר בתת התמחות, לאחר שאותו מומחה כף יד מיועד עבר מסלול לימודים ארוך ומפרך הכולל 7 וחצי שנים בבית הספר לרפואה, 6 שנים לפחות של התמחות כירורגית, ולרוב גם תת התמחות נוספת או התנסות רפואית במרכז אוניברסיטאי גדול בחו"ל.

כיום קיימת נטיה של הכירורגיה הפלאסטית להשתלת על תחום זה של מומחה כף יד, אם כי בפועל אין הבדל מהו הרקע של מומחה כף יד ספציפי, אלא מהן הפגיעות בהן הוא מוכשר ביותר לטפל.


מומחה כף יד- סוגי פציעות נפוצות

הפגיעה הנפוצה והדחופה ביותר ברפואת כף יד היא טראומה, או פציעה בלשון העם. מומחה כף יד הוא בראש ובראשונה כירורג, והכישורים הנדרשים בכירורגיית כף יד הם בין העדינים שבכל תחומי הרפואה.

כלי הדם והעצבים בכף היד הם קטנטנים, וניתוחי תיקון פציעות ואפילו תפירת אצבעות שנכרתו (!) מתאפשרים הודות למיומנות וסבלנות אין קץ, כאשר כל ניתוח שכזה מתבצע ממש מתחת למיקרוסקופ ונמשך לרוב יותר מ-8 שעות.

עם זאת, פציעות אקוטיות (חדות) אינן התחום היחיד שתחת טיפולו של מומחה כף יד.

בין השאר, נמצאים תחת טיפולו,  מגוון תהליכים זיהומיים ודלקתיים כרוניים (זיהומים פטרייתיים, קדחת השגרון, אוסטאוארטריטיס, זיהומים מוגלטיים, קרישים ותסחיפים מיקרוסקופיים שגורמים לנמקמיידי או כרוני ועוד) עלולים לפגוע בצורה ובתפקוד של כף היד, וברוב המקרים הפגיעה מצריכה טיפול מומחה (בין אם מדובר בטיפול ניתוחי ובין אם מדובר בטיפול תרופתי מיוחד) על ידי מומחה כף יד.


הפציעות הקשות ביותר של כף היד נובעות מטראומה, זיהומים ודלקות


עוד באותו נושא

עקמת -מה זה ואיך מתמודדים עם זה

עקמת -מה זה ואיך מתמודדים עם זה

תופעה של עקמת מתחילה להופיע כבר בגיל הנעורים ויכולה להשפיע על התפתחות העצמות בגוף והיציבות בהמשך החיים. לכן חשוב לאבחן את התופעה בשלב...

כל מה שצריך לדעת על מדרסים

כל מה שצריך לדעת על מדרסים

אם אתם סובלים מכאבי רגליים, סביר להניח שהאורטופד יציע לכם לנסות לשים בנעליים מדרסים, לפחות לזמן מוגבל. הנה מדריך מדרסים קצר גם הרגליים...

כל מה שצריך לדעת על מומחה כף רגל

כל מה שצריך לדעת על מומחה כף רגל

לא צריך להיות ספורטאי כדי להבין שפגיעה בכף הרגל יכולה לשבש את החיים. במאמר זה ננסה להבין מהי המומחיות של אורטופד מומחה כף רגל כף הרגל בלבד,...

פלטפוס - מה זה וכיצד מטפלים בזה

פלטפוס - מה זה וכיצד מטפלים בזה

פלטפוס משפיע על הליכה ועל עמידה, למרות שלא ניתן לפתור בעיה זו, ניתן בהחלט להקל עליה. לפי הערכות שונות ולא מבוססות, קרוב ל-15 אחוז מאזרחי העולם...

פריצת דיסק- מה זה ואיך מטפלים בזה

פריצת דיסק- מה זה ואיך מטפלים בזה

ההשפעה של פריצת דיסק הינה קריטית לא רק על הגב אלא גם הצוואר והרגליים. אבחון מוקדם יכול למנוע בעיות קשות בעתיד בעולם הרפואה המודרנית...

string(27) "categoryאורטופד יד"