אם הרגשתם כאב חד בקרסול, בין אם בלילה או בהליכה, דעו שאתם לא לבד. כאבים בעצם הקרסול הם מצב נפוץ למדי המתרחש אצל אנשים בכל הגילאים. במאמר הבא נעבור על כל מה שצריך לדעת על כאבים בקרסול, החל מהגורמים לכאב, אופן הטיפול – ותרופות סבתא לכאבים בקרסול

כאבים בקרסול הם מצב נפוץ שיכול להשפיע על אנשים בכל הגילאים. הכאבים יכולים להיגרם על ידי מגוון של גורמים, החל מפציעה ושחיקה עקב עומס עד למצבים רפואיים כגון דלקת פרקים ודלקת בגיד. כאב בעצם הקרסול יכול לנוע בין אי נוחות קלה לכאב חמור ויכול להשפיע באופן משמעותי על פעילויות יומיומיות כגון הליכה ופעילות גופנית. במאמר זה, נעבור על האנטומיה של הקרסול, על הגורמים הנפוצים והתסמינים של כאבים בקרסול, אפשרויות הטיפול, וכיצד למנוע כאבי קרסול. הבנת הסיבות הבסיסיות ואפשרויות הטיפול לכאבים בקרסול חיונית לשמירה על בריאות הקרסול והרווחה הכללית.

הגורמים לכאבים בקרסול

טראומה או פציעה בקרסול: זה יכול להיגרם על ידי התעקמות פתאומית של הקרסול, נפילה, או פגיעה בקרסול, הגורמים לנקעים או שברים.

 

מצבים רפואיים: מצבים רפואיים מסוימים יכולים לגרום לכאבי קרסול, כגון שיגדון, דלקת פרקים, דלקת גידים ונזק עצבי.

 

עומס יתר ופציעות מתח חוזרות ונשנות: אלה מתרחשים כאשר הקרסול נתון ללחץ חוזר או מתח, מצב הקורה בדר"כ לרצים או ספורטאים המשתתפים בתחרויות הכוללות קפיצות או עצירות פתאומיות וסיבובים.

 

זיהוי הגורם הבסיסי לכאב בקרסול הוא חיוני לקביעת תוכנית הטיפול המתאימה.

סוגים של כאבים בקרסול

נקע בקרסול: קורה כאשר הרצועות בקרסול נמתחות או נקרעות, לעתים קרובות עקב התעקמות או סיבוב פתאומי.

 

דלקת פרקים בקרסול: מצב בו סחוס המפרקים בקרסול נשחק לאורך זמן, מה שמוביל לכאב, נוקשות ונפיחות.

 

דלקת גידים בקרסול: נגרמת לעתים קרובות על ידי עומס יתר או מתח חוזר.

 

דלקת גיד אכילס (Achilles tendonitis): דלקת של גיד אכילס, אשר מחבר את שריר העקב לעצם העקב, ונגרמת לעתים קרובות עקב עומס יתר.

 

Plantar fasciitis: זוהי דלקת של fascia plantar, רצועת רקמה המחברת את העקב לכריות האצבעות בכף הרגל, נגרמת לעתים קרובות על ידי עומס יתר או נעליים לא מתאימות.

 

זיהוי הסוג הספציפי של כאבי הקרסול חשוב לקביעת תוכנית הטיפול המתאימה.

כאבים בקרסול

כאבים בקרסול

טיפול בכאבים בקרסול

אפשרויות הטיפול לכאבים בקרסול עשויות להשתנות בהתאם לסיבת וחומרת הכאב. הנה כמה אפשרויות טיפול נפוצות:

 

מנוחה, קרח, תחבושת אלסטית, והרמה: זהו טיפול ראשוני נפוץ לכאב בקרסול הנגרם על ידי פציעה או עומס יתר. הטיפול כרוך במנוחת הקרסול, החלת קרח כדי להפחית את הדלקת, עטיפת הקרסול עם תחבושת אלסטית, והרמת הקרסול בכדי להפחית את הנפיחות.

 

תרופות: משככי כאבים ללא מרשם כגון acetaminophen, ibuprofen, ו-naproxen יכולים לעזור להפחית כאבים ודלקות. במקרים מסוימים, תרופות מרשם עשויות להיות נחוצות.

 

פיזיותרפיה: פיזיותרפיסט יכול לפתח תוכנית אימון מותאמת אישית כדי לעזור לחזק את הקרסול, לשפר את הגמישות ולהפחית את הכאב.

 

ניתוח: במקרים מסוימים של כאב חד בקרסול, ניתוח עשוי להיות נחוץ כדי לתקן רצועות פגומות, גידים או עצמות בקרסול.

 

טיפולים אלטרנטיביים: דיקור סיני, טיפול כירופרקטי וטיפול בעיסוי עשויים לעזור להפחית כאב ולשפר את הניידות במקרים מסוימים.

 

חשוב לעבוד עם מטפל מוסמך כדי לקבוע את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר למקרה הספציפי שלך של כאבים בקרסול.

תרופות ביתיות לכאבים בקרסול

 

השרייה במלח אפסום: הוספת מלח אפסום למים חמים והשריית הקרסול הפגוע יכולים לעזור להפחית כאב ודלקות.

 

שמנים אתריים: מספר שמנים אתריים, כגון מנטה, לבנדר ואקליפטוס, עשויים לעזור להפחית כאב ודלקות כאשר מיושמים באופן מקומי.

 

כורכום: כורכום מכיל תרכובת בשם כורכומין, אשר לה תכונות אנטי דלקתיות. הוספת כורכום לתזונה או נטילת תוספי כורכום עשויה לעזור להפחית את כאבי הקרסול.

 

ג'ינג'ר: ג'ינג'ר הוא עוד אנטי דלקתי טבעי שעשוי לעזור להפחית כאב ודלקות בקרסול. הוספת ג'ינג'ר לתזונה או נטילת תוספי ג'ינג'ר עשויה להיות מועילה.

 

תרופות טבעיות אחרות: תרופות טבעיות אחרות לכאב בקרסול כוללות חומץ תפוחים, אלוורה, וחומצות שומן אומגה 3.

 

בעוד תרופות סבתא אלה עשויות להיות מועילות בהפחתת כאבי הקרסול, חשוב לדבר עם הרופא לפני שמנסים כל טיפול חדש, במיוחד אם לוקחים תרופות או סובלים ממצב רפואי כלשהו.

מתי לפנות לרופא?

כאב חד בקרסול: אם הכאב בקרסול שלך הוא חמור ו/או מתמשך, זה עשוי להיות אינדיקציה לפציעה חמורה יותר או בעיה רפואית.

 

נפיחות: נפיחות סביב הקרסול עשויה להיות אינדיקציה לדלקת או פציעה.

 

אדמומיות וחום: תסמינים אלה עשויים להיות אינדיקציה לזיהום או דלקת.

 

קושי בהליכה או בעמידה: אם אינכם מסוגלים לשאת משקל על הקרסול הפגוע או שאתם חווים קושי בהליכה או בעמידה, ייתכן שהגיע הזמן לפנות לטיפול רפואי.

 

קהות או עקצוץ: קהות או עקצוץ בקרסול או ברגל עשויים להיות אינדיקציה לנזק עצבי.

 

חום: אם אתה חווה חום יחד עם כאב בקרסול, זה עשוי להיות אינדיקציה של זיהום.

 

אם אתה חווה כל אחד מהתסמינים הללו, חשוב לפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי. מטפל מוסמך יכול לעזור לאבחן את הגורם לכאבי הקרסול שלך ולהתאים לך תוכנית טיפול מתאימה.

כאבי קרסול ופעילות גופנית

תרגילים בטוחים: בהתאם לסיבה וחומרת הכאב בקרסול, תרגילים מסוימים עשויים להיות בטוחים ואף מועילים להפחתת כאב ושיפור הניידות. תרגילים בעלי עומס נמוך על הקרסול כגון שחייה, רכיבה על אופניים ויוגה עשויים להיות מועילים.

 

הימנעות מתרגילים בעלי עומס גבוה: תרגילים בעלי עומס גבוה כגון ריצה, קפיצה ואירובי עשויים להחמיר את כאבי הקרסול ויש להימנע מהם עד שהכאב יירגע.

 

נעליים מתאימות: נעילת נעליים תומכות ומתאימות יכולה לעזור להפחית את כאבי הקרסול במהלך פעילות גופנית.

 

מתיחות ותרגילי חימום: שילוב של מתיחות ותרגילי חימום בשגרת האימונים שלכם יכולים לעזור להפחית את הסיכון לכאב בקרסול ולפציעה.

 

התקדמות הדרגתית: בהדרגה הגדלת העוצמה ומשך הפעילות הגופנית יכולה לעזור להפחית את הסיכון לפתח כאב בקרסול עקב עומס יתר או מאמץ.

 

חשוב להתייעץ עם רופא או פיזיותרפיסט לפני תחילת כל תוכנית פעילות גופנית חדשה, במיוחד אם אתה חווה כאבים בקרסול. הם יכולים לספק הדרכה על תרגילים בטוחים ויעילים למקרה הספציפי שלך.

כאבים בקרסול

כאבים בקרסול

השפעת הנעליים על כאבים בקרסול

 

נעליים מתאימות: נעילת נעליים מתאימות יכולה לעזור להפחית את הסיכון לכאבי קרסול. הנעליים צריכות להתאים היטב ולספק תמיכה נאותה.

 

תמיכה בקשת כף הרגל: נעליים עם תמיכה נכונה בקשת כף הרגל יכולות לעזור לחלק את המשקל באופן שווה ולהפחית את הלחץ על מפרק הקרסול.

 

תמיכה בעקב: נעליים המעניקות תמיכה לעקב יכולות לעזור לייצב את הקרסול ולהפחית את הסיכון של נקעים בקרסול.

 

הימנעות עקבים גבוהים: עקבים גבוהים יכולים להפעיל עומס מוגזם על הקרסול ויש להימנע או ללבוש לעתים רחוקות.

 

נעלי ספורט: כאשר משתתפים בספורט או בפעילויות אחרות בעלות עומס גבוה על הקרסול, חשוב לנעול נעלי ספורט מתאימות המספקות תמיכה נאותה.

 

אורתוטיקה: במקרים מסוימים, עזרים חיצוניים אורתופדיים מותאמים אישית עשויים להיות נחוצים כדי לספק תמיכה נוספת וריפוד מתאים עבור הקרסול.

 

בחירת הנעליים הנכונות יכולה לעזור להפחית את הסיכון לכאב בעצם הקרסול ופציעה. חשוב למדוד נעליים לפני הרכישה כדי להבטיח התאמה נכונה ולהתייעץ עם מטפל מוסמך אם יש לך חששות לגבי הנעליים שלך.

סיכום

כאבים בקרסול הם בעיה נפוצה וכואבת ויכולים להיות בעלי השפעה משמעותית על חיי היומיום. זה יכול להיגרם על ידי מגוון של גורמים, כולל פציעה, עומס יתר וסטטוס רפואי. חשוב לזהות את הגורם הבסיסי לכאבי קרסול על מנת לפתח תוכנית טיפול מתאימה.

 

ישנם מגוון אפשרויות טיפול זמינות עבור כאבים בקרסול, החל ממנוחה וקרח ועד לניתוח. תרופות ביתיות כגון השריית הקרסול במלח אפסום ושמנים אתריים עשויים גם לספק הקלה עבור אנשים מסוימים.

 

מניעת כאבי קרסול באמצעות הנעלה נכונה, פעילות גופנית ומתיחות היא חיונית לשמירה על בריאות הקרסול. עבודה עם מטפל או פיזיותרפיסט מוסמך כדי לפתח תוכנית פעילות גופנית בטוחה ויעילה יכולה לעזור להפחית את הסיכון לכאבים בקרסול ופציעה.

 

באופן כללי, פנייה לטיפול רפואי בעת הרגשת כאבים בקרסול היא חיונית על מנת לקבל אבחנה מדויקת וטיפול נכון. עם טיפול ותשומת לב מתאימים, ניתן לטפל בכאב בקרסול ביעילות, ולאפשר לאנשים לשמור על אורח חיים פעיל ובריא.

ד"ר קונסטנטין חרמוב אורתופד פרטי מומחה ומנתח כף רגל וקרסול
ד״ר קונסטנטין חרמוב
אורתופד פרטי מומחה ומנתח כף רגל וקרסול

מנהל מקצועי פורום אורטופדים

ד"ר חרמוב מתמחה במחלות כף רגל וקרסול ובטיפול מתקדם בבעיות אורתופדיות שונות , לרבות: 1. ניתוחים זעיר פולשניים – המאפשרים ביצוע פעולות נרחבות באמצעות חתכים זעירים בלבד והחלמה קלה יותר בהשוואה לניתוחים בשיטה הפתוחה 2. טיפולים לא-ניתוחיים מתקדמים לדלקות וכאבים כרוניים התאמת טיפולים שמרניים 3. כתיבת חוות דעת רפואית

שאלות גולשים מהפורום בנושא כאבים בקרסול

כאבים בקרסול

יש לי כאבים בקרסול בצד העליון שלו. עשיתי מיפוי עצמות ועד שהפיענוח יגיע אני אשמח לדעת מה מהאפשרויות מה יכול להיות לי. במיפוי ראו במקום הכואב נקודה שחורה. חשוב לציין שכואב לי רק כשאני הולך

הודעות בפורום פורום אורטופדים 10/09/2013
כאבים ונפיחות בקרסול מעל העקב

שלום. בת 80. סובלת כמה שנים מנפיחות ועוות אצבעות ידי. גם גנטי. לצערי בחדשים האחרונים התנפח לי הקרסול  -לא העקב אלא מעליו - נפוח, כואב ואחרי נעליים גם אדום.  שמה משחת fendel שהציע הרופא  וגם...

הודעות בפורום פורום אורטופדים 05/01/2021
כאבים חזקים לאחר שבר בקרסול

לפני כשבוע שברתי את עצם הטלוס בקרסול השבר ללא תזוזה אבל רשום בשחרור מהמיון שזה שבר מסוג ריסוק. לאחר 4 ימים הייתי אצל מומחכה כך רגל וקרסול שאמר שאין צורך בניתוח כרגע. השאלה שלי היא למה יש לי...

הודעות בפורום פורום אורטופדים 16/01/2019
התייעצות בקשר לפגיעה בקרסול

שלום ד"ר, עקב נפילה וסיבוב הקרסול עברתי בדיקת MRI ועל פי הממצאים ישנו קרע חלקי ברצועה ובצקות בעצם שגורמות לכאבים חזקים.  .Partial tear and scarring of the anterior talofibular ligament .Suspected osteochondral injury of the posterior...

הודעות בפורום פורום אורטופדים 06/07/2019
התייעצות בקשר לפגיעה בקרסול

שלום ד"ר, עקב נפילה וסיבוב הקרסול עברתי בדיקת MRI ועל פי הממצאים ישנו קרע חלקי ברצועה ובצקות בעצם שגורמות לכאבים חזקים.  .Partial tear and scarring of the anterior talofibular ligament .Suspected osteochondral injury of the posterior...

הודעות בפורום פורום אורטופדים 06/07/2019
כאבים ומוגבלות בתפקוד

לפני מעל ל-20 שנה לא מצליחה להצביע על שמות לממצאים שמצאו הרופאים ומבררת כעת כאן כיצד להמשיך. נמצאו בעיות גם בתחום הנוירולוגיה הראומטולוגיה וההמטולוגיה כשתלונותי הם כאבים עד בכי קושי לעיתים...

הודעות בפורום פורום אורטופדים 30/06/2019
שבר קריעה בקרסול

ברצוני לדעת האם לטיפול בשבר קריעה בקרסול, מקובל קיבוע ב--air cast . לפני כחודש, בעקבות קפיצה מגובה 1 מ', ונחיתה לא טובה, בני חש בכאבים עזים, ולאחר צילום נקבע שיש לו שבר קריעה, אך הוא לא גובס ונשלח...

הודעות בפורום פורום אורטופדים 26/12/2014
דלקת בגיד הפרונאלי

שלום ותודה על הפורום אשמח לכל פיסת מידע ,עובד כמאמן כושר מעל שנתיים סובל מכאבים בקרסול  בבדיקה ראשונה היה דלקת רק בגיד הt.p בבדיקת us שניה  נמצא גידים פרונאליים עם טנוסנוביטיס  גיד אכילס...

הודעות בפורום פורום אורטופדים 04/04/2016